Știri și evenimente

Concurs Naţional de Creaţie –  ,,Icoana şi Şcoala mărturisirii”

Concurs Naţional de Creaţie – ,,Icoana şi Şcoala mărturisirii”

Școala Gimnazială Nireș este partenera Parohiei Ortodoxe Nireș în cadrul Concursului Național de Creație - ,,Icoana și Școala mărturisirii".

Concursul este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, de către Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice.

Scopul concursului este de a ajuta elevii participanți să își descopere, prin activități de creație, noi aptitudini, să își formeze deprinderi, să promoveze practici noi privind învățarea și să realizeze schimbul de experiență între copii.

Concursul Național de Creație - ,,Icoana și Școala mărturisirii" se desfăşoară pe trei secțiuni:

1.    Literară

2.    Artistică

3.    Multimedia

Perioada de implementare a proiectului este decembrie 2016 - martie 2017.

Echipa de implementare a proiectului este alcătuită din:

-          Farcaș Alexandru - preot paroh

-          Zaharie Gabriel  Lucian - profesor de religie

-          Bumbu Mihaela Andreea - profesor

-          Cîmpeanu Maria - profesor

-          Dan Loredana - profesor

Elevii participanți la concurs sunt :

1.    Szakacs Alexandru Cosmin - clasa a VIII-a

2.    Săplăcan Patricia Elena - clasa a V-a

3.    Orșanu Iulia Maria - clasa a V-a

4.    Pop Amadora Antonia - clasa a VI-a

5.    Taloș Diana Maria - clasa a VI-a

6.    Măluțan Gabriel - clasa a VI-a

7.    Dudaș Izabela - clasa a VI-a

ANUNT ANGAJARE

Primaria comunei Mica, jud. Cluj organizeaza concurs de recrutare pentru ocuparea pe perioada nedeterminata a unei functii contractuale de executie vacante: SOFER MICROBUS

ANUNT CONCURS ANGAJARE

Primaria comunei Mica  organizeaza concurs de recrutare pentru ocuparea pe perioada determinata a unei functii contractuale de executie temporar vacant : Consilier in cadrul Compartimentul Comunicare, Relatii Publice si Turism.

ACORDARE AJUTOR INCALZIRE

Incepand cu data de 01.11.2016 se pot depune cereri pentru acordarea ajutorului pentru incalzirea locuintei cu combustibili solizi conform O.U.G. 70/2011. Actele necesare si lista bunurilor care conduc la excluderea acordarii ajutorului se regasesc in documentele atasate.

ACORDARE TICHET SOCIAL

Legea nr.248/2015 - incurajeaza prezenta la gradinita a copiilor prin acordarea unui tichet social de 50 lei lunar. In documentul anexat se regasesc conditiile pentru care se primesc astfel de tichete.

acord de parteneriat

Azi,18 iulie 2016, Primaria comunei Mica, reprezentant Tiberiu Zelencz - primar, a semnat un acord de parteneriat cu Autoguvernarea Romaneasca pe Capitala, reprezentant Roxin Anna - presedinte. Scopul colaborarii este ca persoanele si organizatiile de nationalitate romana si maghiara sa aiba acces cat mai eficace la fonduri si investitii legate de pastrarea si intarirea identitatii. Pentru atingerea acestor scopuri, partile se informeaza reciproc cu privire la posibilitatile de obtinerea fondurilor, participarea la proiecte sau la alte surse, evenimente, vizite, calatorii de studii, schimb de experinte intre scoli, conferinte internationale.

S.V.S.U.